Annonce

Dagens coronaspørgsmål: maja Line Honoré

Tema: Coronavirus

Dagens spørgsmål: Kan jeg blive sat til at arbejde som hjemsendt gravid?

FOAs juridiske eksperter knokler for at besvare de mange spørgsmål, coronakrisen rejser fra medlemmerne. På Fagbladet FOA udvælger vi nogle af disse spørgsmål og svar og bringer dem her.

Annonce

Er du gravid, så bliv klogere på, hvad risikoen for coronasmitte betyder for dit arbejde. Maja Line Honoré

Af Mette Boysen
Journalist

Annonce

-Hvis jeg er hjemsendt, fordi jeg er gravid i uge 28 (28+0), kan jeg så alligevel blive sat til at udføre arbejde?
 
Svar: Hvis du er gravid i sidste trimester, er det Sundhedsstyrelsens anbefaling, at du får hjemmearbejdsplads uden udgående funktioner. Hvis det ikke er muligt at give dig opgaver som hjemsendt, skal du fraværsmeldes. 
 

Læs også: Plejepersonale under corona: Sygefraværet er faldet

Denne fraværsmelding vil være at registrere som graviditetsbetinget fravær, der er omfattet af barselslovens § 6, stk. 2, nr. 2. 
 
Efter denne bestemmelse er en gravid kvinde berettiget til fravær inden 4-ugers-perioden før fødslen, hvis arbejdets særlige karakter medfører risiko for fosteret eller graviditeten på grund af offentligt fastsatte bestemmelser forhindrer hende i at varetage sit arbejde, og arbejdsgiveren ikke kan tilbyde anden passende beskæftigelse.
 
Du kan se mange flere spørgsmål og svar på foa.dk
 

Læs også: Coronakrisen kræver ekstra håndvask: Sådan passer du på hænderne

Og har du selv et spørgsmål, du savner svar på, så kontakt din lokale afdeling. Det er dem, der tager mod spørgsmål. Find din afdeling.
 
Kilde: Chefjurist Ettie Trier Petersen og chefkonsulent Asbjørn Andersen fra FOA Overenskomst
 

Annonce

Få Fagbladet FOA i din mail-boks

Tilmeld dig Fagbladet FOA nyhedsbrev og få nyheder, tips og gode råd direkte i din indbakke

Er du medlem af FOA?
Nyhedsbrev